تالار گفتگو

مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از کارشناسان فنی این سامانه

دستور العمل چگونگی RCA کردن خطا های صورت گرفته و همچنین انجام FMEA جهت شناسایی خطاهای احتمالی به چه صورت می باشد ؟ فرم های مورد نیاز برای انجام آنها چه ساختاری داشته باشد ؟
تشکر ها

پاسخ پذیرفته شده

سه شنبه, فوریه 03 2015, 12:34 PM - #permalink
با عرض سلام خدمت خانم شاهمرادی و همه همکاران گرامی
دو مفهوم را باید در نظر بگیرید
عدم انطباق های بالفعل که اتفاق افتاده است و ما برای طرحریزی اقدام اصلاحی باید به ریشه یابی آنها بپردازیم که از تکنیک RCA یا Root Cause Analysis استفاده می کنیم.
عدم انطباق های بالقوه که احتمال وقوع آنها وجود دارد و ما برای طرحریزی اقدام پیشگیرانه باید نرخ ریسک آنها را تعیین کنیم و لذا از تکنیک FMEA یا Failar Mode and Effect Analysis استفاده می کنیم.
در تکنیک اول ما انواع منابع خطا نظیر: انسان، زیرساختار، تجهیزات، روش ها و اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهیم و پس از تعیین پراهمیت ترین آنها در یک جریان بارش افکار به حل مساله می پردازیم.
در تکنیک دوم با تعیین شدت اتفاقی که احتمال آن است که بیفتد، میزان احتمال وقوع و قدرت ما در تشخیص یا پیش آگهی، نرخ ریسک یا RPN تعیین می شود و سپس اقدام به طرحریزی اقدام پیشگیرانه بر اساس عدم انطباق هایی که نرخ ریسک بالاتری دارند می کنیم.
مستنداتی پیوست نموده ام که به شما کمک می کند.
با این وجود فراموش نکنید که تکنیک RCA و FMEA تکنیک های مدیریتی بسیار قوی هستند و تجربیات سازمانی شما در موفقیت استفاده از این تکنیک ها بسیار مهم می باشد.
The reply is currently minimized Show
پاسخ ها (0)
  • هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
پاسخ شما

ارتباط با ما

شرکت آریا سینا پژوهش:
آدرس : تهران، خیابان محمد علی جناح، نرسیده به فلکه دوم صادقیه، خیابان شهید گلاب، پلاک 63 ، طبقه چهارم، واحد 10
کد پستی: 1451819514
تلفن : 36 - 44294135 و 09121387736
نمابر : 44294156